حجاب خورشید

فلسفه حجاب چیست؟

فلسفه حجاب چیست؟

در قرآن نکات مهمی درمورد حجاب بیان شده است که اگر در مورد آنها به درستی و عمیق مطالعه و تحقیق شود و به آنها عمل کنیم، تاثیرات مهم حجاب را به مرور زمان به دست خواهیم آورد. به طور کلی حجاب فواید و مزایای مختلفی دارد که می‌توان به مرور زمان این فواید را در زندگی خود حس کرد. حجاب از نظر اسلام محدود به پوشیدن چادر، مقنعه زنانه، روسری و … نمی شود؛ بلکه فلسفه ای اجتماعی دارد. حال در ادامه مهم‌ترین تاثیرات حجاب و فلسفه حجاب را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهیم.

چرا حجاب سبب آرامش می شود؟

چرا حجاب سبب آرامش می شود؟

هنگامی که مابین مرد و زن حریمی نباشد و هیچکدام از طرفین چارچوب مشخصی برای عفاف خود مشخص نکرده باشند، کنترل میل و غریزه بسیار سخت خواهد شد. به نوعی دیگر میل جنسی، هر چه از آن بیشتر استفاده شود، کنترل آن سخت‌تر شده و سرکش‌تر می‌شود و از این رو می‌تواند آسیب‌های مختلف جسمی و روحی را به افراد وارد کند.

به عنوان مثال مردانی که دارای چند همسر هستند آتش شهوت شعله‌ور‌تری دارند و به دنبال ازدواج‌های متعدد هستند. همانطور که پادشاهان گذشته با وجود داشتن زنان بسیار در حرم‌سرا‌هایشان باز هم میل به داشتن زنان جدیدی را داشته‌اند. از این رو اگر به این نکته که یکی از نکات فلسفه حجاب است توجه شود، هم مردان و هم زنان راحت‌تر می‌توانند غریزه جنسی خود را کنترل کنند و از این رو با ذهن و روان آزاد‌تری به دنبال بهترین شریک برای زندگی خود می‌گردنند.

چرا حجاب سبب پایداری خانواده می شود؟

چرا حجاب سبب پایداری خانواده می شود؟

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در فلسفه حجاب توجه بسیار زیادی به آن شده است، مسئله خانواده و عشق و محبت، مابین زن و مرد است. اگر حجاب به طور کاملا درست و باکیفیت بسیار بالا در خانواده برقرار باشد، بر روی افزایش عشق و محبت بین اعضای خانواده تاثیر بسیار زیادی دارد.

هنگامی که زن حجاب خود را کاملا درست و بر اساس فرمایشات دینی رعایت کند و همچنین چشم او غیر شوهر خود کسی را نبیند و تمام عشق خود را برای همسر خود خرج کند؛ نگاه‌های آلوده از زن دور شده و او حس بدی را نسبت به خود نداشته و اعتماد به نفسش افزایش می‌یابد.

همچنین اگر مرد هم با توجه به فرمایشات دینی حجاب خود را رعایت کند و مراقب نگاه های خود باشد، به این ترتیب صفا و صمیمیت در خانواده روز به روز بیشتر می‌شود.بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که تا چه حد دانستن فلسفه حجاب می‌تواند بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر گذار باشد.

چرا حجاب سبب سلامت جامعه است؟

چرا حجاب سبب سلامت جامعه است؟1

از جمله موارد فلسفه حجاب داشتن جامعه ای بهتر و سالم تر است. اگر مردان و زنان به نکات مختلف دینی که وظیفه‌ی اصلی آن‌ها است، توجه کافی و لازم را داشته باشند، به مرور زمان می‌توان شاهد نابودی فقر و فحشا شد. به طور مثال هنگامی که یک زن با حجاب کامل (یا حداقل یک مانتو و مقنعه مناسب) وارد محل کار می شود،  برخی مردان دیگر نمی‌توانند نگاه آلوده خود را به چنین زنانی معطوف کنند. از این رو زنان می‌توانند با حجابی کامل بدون هیچ مشکل و دغدغه و با آرامش کار‌های روزمره خود را انجام دهند و یا در محیط‌های ادارای بدون هیچ حاشیه‌ای بر روی کار خود متمرکز شوند. از این رو اگر می‌خواهیم جامعه سالم‌تری داشته باشیم، نیازمند دو چیز هستیم:

 • اول آن که زنان توجه زیادی به نکات حجاب داشته باشند و از کار‌هایی که سبب خودنمایی می‌شود، جلوگیری کنند.
 • دوم آن که مردان نیز میل و غریزه جنسی خود را در محیط‌های اجتماعی کنترل کرده و به زنانی که حجاب کاملی ندارند با دید بدی نگاه نکنند (به  مرور زمان حتی این زنان بدحجاب نیز حجاب خود را بهتر می‌کنند و به نوعی می‌توان جامعه بهتر و زیبا‌تری با برابری زن و مرد به وجود آورد).

چرا حجاب باعث حفظ ارزش و مقام زن می شود؟

چرا حجاب باعث حفظ ارزش و مقام زن می شود؟

مردان به طور کلی خود را نیازمند به زنان می‌بینند و حال اگر زن خود را از نظر‌های شهوانی مرد دور نگه دارد، این ارزش و مقام بالاتر نیز می‌رود. از طرفی مرد هنگامی که زن را در حجاب کامل می‌بیند، او را دست نیافتنی‌تر می‌داند و تلاش بیشتری برای رسیدن به او خواهد کرد. در فلسفه حجاب از دید اسلام هر چه زن عفیف‌‌تر باشد، ارزش و احترام بیشتری در میان مردان جامعه خواهد داشت.

از طرفی زنان بی حجاب در چشم مردان فقط به چشم یک طعمه دیده می‌شوند و مردان هیچ ارزش و مقامی برای آن‌ها متصور نخواهند شد. بنابراین با مطالعه دقیق فسلفه حجاب می‌توان فهمید که تا چه اندازه دین اسلام به ارزش و احترام زن توجه داشته است.

چرا اسلام فقط زنان را محدود می کند؟

چرا اسلام فقط زنان را محدود می کند؟

این سوال معمولا ذهن بسیاری از افراد را در هنگامی که به حجاب یا برابری زن و مرد فکر می‌کنند را مشغول کرده است. جوابی که برخی از افرادی که مخالف حجاب هستند بیان می‌کنند، این است که اگر قرار است مردان و زنان برابر باشند، پس مرد‌ها نیز باید حجاب کامل خود را رعایت کنند. برای آنکه با این مفهوم بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم درباره تاریخچه حجاب در ایران نیز اطلاعاتی بدست آورید.

اما در جواب به این سوال باید گفت که خداوند مردها و زن‌ها را از جهات مختلفی کاملا برابر آفریده و مابین آن‌ها هیچ تفاوتی در نظر نگرفته است. به عنوان مثال مردان و زنان از یک ذات و گوهر آفریده شده‌اند، هر دو دارای حقوق اجتماعی مشابه نظیر تحصیل، آزادی، بیان و… هستند. اما آن چه که سبب شده تا سودجویان بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیریند، تفاوت‌هایی است که مردان و زنان در سراسر دنیا از نظر فیزیکی و روحی دارند. هیچ کس در هیچ جای دنیا نمی‌تواند مردان و زنان را از نظر روحی و فیزیکی یکسان بداند.

به طور کلی زنان از نظر روحی نسبت به مردان حساس‌ترند و از این رو نگاه‌های آلوده و از روی شهوت مردان می‌‌تواند آن‌ها را به شدت از نظر روحی و روانی دچار مشکل کند. اما هنگامی که زن حجاب خود را متناسب با دانسته های فلسفه حجاب حفظ می‌کند، چشم نامحرم از او دور مانده، ارزش و مقامش بیش‌تر می‌شود، اعتماد به نفسش افزایش می‌یابد و… . آیا این موارد نشان دهنده‌ی آن است که حجاب سبب اسارت زن می‌شود یا آزادی بیشتر و بهتر او؟

نتیجه‌گیری

برای آنکه بتوانیم جامعه ای سالم تر و زندگی پایداری داشته باشیم، با توجه به آیات قرآن زن و مرد باید حجاب خود را رعایت کنند. زنان با پوشش خود و مردان با نگاه های خود. حجاب موضوعی است که نیاز به درک و تحقیق بیشتر دارد و برای اینکه بتوانیم آن را بیشتر درک کنیم فلسفه حجاب را باید بدانیم که در این مقاله از سایت حجاب خورشید گوشه ای از فلسفه حجاب گفته شده است.

دیدگاه شما

۶ دیدگاه

 1. آواتار آرزو صادقی آرزو صادقی گفت:

  حجاب واقعا امنیت میاره برای هر خانومی با حجاب هم جامعه سالم تری داریم و هم خانواده سالم تر . فقط کافیه دیدمون به حجاب درست بشه و از روی میل قلبی باشه نه اجبار

 2. آواتار ریحانه نعمتیار ریحانه نعمتیار گفت:

  حجاب آرامش رو هدیه میده و واقعا محدودیت نیست. کسانی که قلبا با حجاب داشتن انس گرفته باشن، از داشتنش لذت می برن

 3. آواتار یاد شهیدان یاد شهیدان گفت:

  سلام علیکم
  مطالب خیلی عالی ای بود.
  خداوند به شما توفیق بیشتر عنایت کند.
  وصیت همه شهیدان به خانواده خودشان و به زنان جامعه اسلامی حفظ حجاب بوده است،حجاب کامل اسلامی .

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.