حجاب خورشید

حجاب کامل یعنی چه؟

حجاب کامل یعنی چه؟

حجاب کامل از نظر قرآن یعنی چه؟ استفاده از ملزومات حجاب مثل چادر، هد شال، انواع مقنعه، روسری و یا چیز های دیگر که مربوط به حجاب میشود، به تنهایی باعث حجاب کامل یک مسلمان نمی شود. بلکه حجاب به جز پوشش انوع دیگری نیز دارد. حجاب علاوه بر بانوان در مواردی نیز برای مردان نیز واجب و ضروری شده است.

حجاب کامل یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که زنان مسلمان باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشند و با حفظ ظاهر و پوشش خود، از فواید حجاب کامل بهره‌مند شود. حال در این مقاله حجاب را از منظر قرآن مورد بررسی قرار می‌دهیم و با ذکر نکات مختلف شما را بیش از پیش با انواع حجاب آشنا خواهیم کرد.

با مقنعه کامل شوید!

حجاب در قرآن به چه معناست؟

Array

حجاب ۷ بار در قرآن آمده است و در این هفت مورد می‌توان یک تعریف واحد برای آن در نظر گرفت. حجاب می‌تواند مانع از دیده شدن چیز‌های دیگر شود. حال در ادامه برخی از آیات که در آن‌ها واژه حجاب آمده است را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

  • فقال إنّى أحببت حبّ الخیر عن ذکر ربى حتّى توارت بالحجاب (در این آیه مقصود از حجاب پناه شدن خورشید است)
  • فاتّخذت من دونهم حجاباً فأرسلنا إلیها روحنا فتمثّل لها بشراً سویّاً (در این آیه می‌توان واژه حجاب را به معنای دیوار معنی کرد)
  • و إذا سألتموهنّ متاعاً فاسئلوهنّ من وراء حجاب (در این سوره که خطاب به همسران و دختران پبامبر و تمامی بانوان مسلمان نازل شده است، منظور از حجاب کامل، پوششی است که مانع از دیدن آن‌ها شود و شبیه به یک پرده عمل کند)

با توجه به این تفاسیر می توان گفت یکی از تعاریف های حجاب طبق آیات قرآن جلوگیری از دیده شدن چیزی باشد. البته فلسفه حجاب به پوشاندن بدن خلاصه نمی شود و در خیلی از موارد روزمره می بایست حجاب رعایت شود که به ان ها می پردازیم.

انواع حجاب

Array

به طور کلی حجاب برای پوشش اسلامی بانوان در دو بعد مختلف مورد بررسی قرار می‌‌گیرد که این دو بعد به شرح زیر هستند:

  • بعد ایجایی
  • بعد سلبی

بعد ایجایی

بعد ایجایی حجاب همان پوشش کامل بدن که مطابق با دستورات دینی و آیات قرآن است.

بعد سلبی

بعد سلبی حجاب نیز خودنمایی به نامحرم را حرام کرده است و از این رو کسی که پوشش کاملی دارد و می‌خواهد از گناه به دور باشد باید رفتار خود را با نامحرم تغییر دهد. حال می‌توان گفت که با توجه به این دو بعد می‌توان حجاب کامل را تعریف کرد، هر چند که حجاب کامل توضیحات کامل‌تری نیز نیاز دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اما باید گفت که حجاب در قرآن فقط برای پوشاندن بدن از نامحرمان نبوده بلکه معنایی دیگری دارد که در ادامه این موارد را بر اساس آیات قرآن بیان خواهیم کرد. گاهی اوقات خانم بانوان در مراسماتی شرکت می کنند که پوشیدن روسری عُرف نیستف آن ها می توانند از توربان استفاده کنند

حجاب و عفاف در پوشش

این مورد همان پوشش کامل بدن است که در احادیث و آیات مختلف قرآن نظیر آیه ۵۹ سوره احزاب آمده است.

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْوَاجِکَ وَبَنَاتِکَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ۚ ذَٰلِکَ أَدْنَىٰ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ ۗ وَکَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا

ای پیغمبر (گرامی) با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویشتن را به چادر فرو پوشند، که این کار برای اینکه آنها (به عفّت و حرّیت) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت (هوس رانان) آزار نکشند بسیار نزدیکتر است و خدا (در حق خلق) بسیار آمرزنده و مهربان است.

سوره مبارکه احزاب، آیه ۵۹

حجاب و عفاف در گفتار

از دیگر موضوعاتی که در حجاب کامل به آن پرداخته شده است حجاب در گفتار و رفتار است. مرد یا زن مسلمان نباید به هیچ عنوان با نامحرمان با عشوه، شوخی و سخنان زننده صحبت کند.

یَا نِسَاءَ النَّبِیِّ لَسْتُنَّ کَأَحَدٍ مِنَ النِّسَاءِ ۚ إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَعْرُوفًا

ای زنان پیغمبر، شما مانند دیگر زنان نیستید (بلکه مقامتان رفیع‌تر است) اگر خدا ترس و پرهیزکار باشید، پس زنهار نازک و نرم (با مردان) سخن مگویید مبادا آن که دلش بیمار (هوا و هوس) است به طمع افتد (بلکه متین) و درست و نیکو سخن گویید.

سوره مبارکه احزاب آیه ۳۲

حجاب در رفتار

مردان و زنان از جانب خدا موظف هستند که پوشش و ظاهری اسلامی داشته باشند و علاوه بر آن حجابی نیز برای چشم‌های خود قائل شده و از نگاه به نامحرمان خودداری کنند.

حجاب در پندار

افکار انسان باید به طور کامل از پلیدی‌ها و زشتی‌ها پاک باشد و با توکل کردن به خدا، پوششی نیز برای تفکرات خود داشته باشیم. بدین ترتیب احتمال گمراهی انسان بسیار کم می‌شود. اعتقادات و باورها درباره پوشش زنان در سیر تاریخی دچار تغییر و تحولات زیادی شده است برای آشنایی بیشتر با آن درباره تاریخچه حجاب در ایران جستجو کنید.

برترین نوع حجاب

Array

این که برترین نوع حجاب چیست را قصد داریم تا از نظر آیات قرآن و سخنان پیامبر مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که در آیه ۵۹ سوره احزاب گفته شد، خداوند خطاب به پیامبر برای پوشش کامل همسران، دختران و بانوان مسلمان توضیحاتی را بیان کرده است. در این آیه با کلمه عربی جلابیب روبه‌رو هستیم. این کلمه در همه فرهنگ‌های عربی به فارسی به صورت زیر معنی کرده‌اند.

جَلَابِیب به چه معناست؟

این کلمه جمع واژه جلباب است. جلباب پارچه بلندی است که می‌تواند سرتاپای انسان را بپوشاند. از این رو این کلمه را می‌توان در فارسی در قالب کلماتی نظیر چادر، پیراهن گشاد، ملحفه معنی کرد.

از این رو می‌توان به این نتیجه رسید که تمام بانوان مسلمان برای حجاب کامل باید علاوه بر روسری و مقنعه یک پوشش سرتاپایی بلند و گشاد را نیز بر تن کنند تا اندام‌ های زن و پوشاک زیرین او نمایان نشود. از این نوع پارچه یا همان چادر فواید مختلفی را به وجود می‌ آورد که از جمله آن‌ ها می‌ توان موارد زیر را نام برد:

  • افزایش وقار و ارزش زن
  • افزایش تقوا و پاکی
  • حفظ عفت و کامل کردن شخصیت انسانی

برای اطلاعات بیشتر از فواید حجاب و بخصوص چادر می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

انواع پوشش در قرآن

Array

خمار

در آیه‌ای از قرآن با عبارت “ولیضربن بخمرهن” روبه‌رو هستیم که اشاره به روسری برای پوشش مو دارد.

ادار

در آیه‌ای از قرآن با عبارت “یَضْرِبْنَ بِاَرْجُلِهِنَّ” روبه‌رو هستیم که اشاره به شلوار و جوراب برای پوشش پا دارد.

جلباب

در آیه‌ای از قرآن با عبارت “جَلَابِیبِهِنَّ” روبه‌رو هستیم که همانطور که گفته شد اشاره به پوشش سراسری بدن دارد.

عدم بداهت

در آیه‌ای از قرآن با عبارت “وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ” روبه‌رو هستیم که اشاره به پنهان کردن و آشکار نکردن زینت‌ها دارد.

توربان یا کلاه حجاب چیست؟

چه پوششی حجاب کامل است؟

Array

به طور کلی پوشش کامل برای زنان را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد. بانوان مسلمان باید تمام اندام‌های بدن خود را بپوشانند البته در این بین گردی صورت و دست‌ها تا مچ استثنا هستند که برای خانم های می توانند برای پوشاندن مقنعه کودک سر از مقنعه پروانه ای یا مقنعه نقاب دار و یا مقنعه کرواتی کرپ استفاده کنند. البته توجه به موارد دیگری در هنگام رعایت حجاب کامل ضروری است که شامل:

  • بانوان نباید به هیچ عنوان ازلباس‌های مبتذل و بدن نما استفاده کنند.
  • بانوان باید زینت‌های خود را از مردان نامحرم پنهان کرده و همچنین در مقابل نامحرمان نباید به هیچ عنوان صورت خود را آرایش کنند.

در هنگام مطرح کردن موضوعات مختلفی در مورد حجاب کامل، ضرورت پوشیدن چادر یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که برای افراد شکل می‌گیرد. برای جواب به این سوال باید گفت که در اسلام هیچ گاه شکل پوشش بیان نشده است بلکه فقط نوع پوشاندن همواره مورد تاکید قرآن بوده و از این رو هنگامی که بانوان لباس‌های بلند مانند مانتو و روسری را با رعایت موازین اسلامی بر تن کنند، پوشش آن‌ها مطابق فرمایشات قرآن است. اما باید دانست که چادر بهترین پوششی است که می‌توان برای حجاب کامل از آن استفاده کرد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله آموختیم که حجاب کامل فقط مختص به پوشش نیست بلکه حجاب کامل حجابی است که علاوه بر پوشش از نظر رفتار، گفتار و پندار هم رعایت شوند. اما حجاب کامل از نظر پوشش باید طوری باشد که علاوه بر روسری و مقنعه یک پوشش سرتاپایی بلند و گشاد را نیز بر تن کنند تا اندام‌های زن و پوشاک زیرین او نمایان نشود.

-برای خرید مقنعه عمده میتوانید با حجاب خورشیدی در ارتباط باشید- البته به جز گردی صورت و دست ها تا مچ. شما می توانید برای خرید ملزومات حجاب از جمله مقنعه اداری، مقنعه لبنانی، روسری، ساق دست و … به فروشگاه تولیدی مقنعه که بیش از ۲۰۰ محصول در مدل های مختلف را دارند مراجعه و محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.