حجاب خورشید

لباس اسلامی چیست؟ + معرفی ۱۶ نوع لباس اسلامی زنانه و مردانه

لباس اسلامی | حجاب خورشید

به پوششی که مطابق با آموزه های دین اسلام باشد، لباس اسلامی گفته می شود. مسلمانان در سراسر دنیا مدل لباس اسلامی را با فرهنگ، تاریخ و سنت خود آمیخته اند. پوشش اسلامی بر مبنای دو منبع قرآن و احادیث تعیین می شود و تحت عنوان مد اسلامی پا به عرصه لباس های شیک و امروزی گذاشته است. البته در تمام مدل لباس های اسلامی به دو شرط حیا و سادگی توجه می شود.

به طور کلی، پوشش اسلامی برای خانم ها شامل استفاده از مقنعه هم می شود که مو های سر آن ها را می پوشاند، اما برای همه مسلمانان یک نوع پوشش مشخص وجود ندارد. برخی از دولت‌ ها، رهبران دینی و فرقه ‌های اسلامی اغلب الزامات بسیار سختگیرانه‌ ای برای حجاب دارند.

ویژگی های لباس اسلامی در احادیث

با استناد به سخنان پیامبر (ص) و امامان در رابطه با شرایط لازم برای داشتن پوشش اسلامی می توان به جزئیات آن پی برد. تولید کنندگان پوشاک در جوامع اسلامی باید این قواعد را در طراحی و دوخت لباس رعایت کنند تا امکان انتخاب پوشش اسلامی برای سلایق متفاوت فراهم گردد.

یکی از منابعی که ویژگی لباس زنانه و مردانه اسلامی را تعیین می کند، احادیث بزرگان دین می باشد.

جنس لباس

 • پیامبر (ص): “جامه حریر مپوش تا در بهشت جامه حریر بر تو بپوشانند.”
 • امام علی (ع): “جامه پنبه‌  ‏ای بپوشید که آن پوشش رسول خدا (ص) و پوشش ما اهل بیت است و نبی اسلام جامه مویی و پشمی نمی پوشید مگر به علت و جهتی.”
 • امام صادق (ع): “کتان از پوشش پیامبران است و بدن را فربه می ‏کند.”

رنگ لباس

 • پیامبر اسلام (ص): “جامه سپید بپوشید که پاکیزه ‌‏ترین و نیکوترین جامه‌ ها است.”
 • پیامبر اسلام (ص): “سیاه پوشیدن مکروه است، مگر در سه چیز: کفش، کلاه [عمامه]، عبا.”
 • امام صادق (ع): “جامه سرخ تیره پوشیدن کراهت دارد، مگر برای تازه داماد.”

مدل لباس

مدل لباس اسلامی

 • امام صادق (ع): امیرالمؤمنین (ع) به بازار رفت و سه پارچه خرید، به قیمت یک اشرفی، یک را پیراهن کرد تا نزدیک بند پا و یک را لنگ تا نیمه ساق و یک را ردا تا پایین تر از کمر، آن گاه دست به آسمان برداشت و پیوسته حمد الهی کرد تا به خانه بازگشت.
 • امام باقر (ع): پیامبر (ص) به شخصی وصیت کرد که پیراهن و اِزار خود را بلند میاویز که این از تکبر است و خدا تکبر را دوست نمی دارد.
 • امام باقر (ع): جایز نیست زنان شبیه به مردان شوند، زیرا رسول خدا (ص) لعنت کرد مردانی که خود را شبیه زنان کنند و زنانی که خود را شبیه مردان بیارایند.

انواع لباس اسلامی

احکام حجاب برای زنان تا حدودی با مردان متفاوت است اما هر دو ملزم به پوشیدن لباس‌ هایی هستند که به بدن نچسبند و شکل آن را آشکار نکنند. مطابق با این احکام، لباس زنانه اسلامی باید تمام بدن به جز صورت و دست ها را بپوشاند و برای مردان فقط پوشش ناحیه شکم تا زیر زانوها کفایت می کند.

با این حال، در اکثر جوامع مدرن اسلامی از مردان نیز انتظار می رود که پاها و بازوهای خود را بپوشانند. هم چنین مردان از پوشیدن ابریشم و طلا منع شدند، در حالی که برای زنان اشکالی ندارد. از آنجایی که رعایت انواع حیا در دین مبین اسلام مورد توجه قرار گرفته است، لباس های اسلامی باید عاری از هر گونه تجمل و استفاده از زیورالات گران قیمت باشند.

۹ نوع لباس زنانه اسلامی

کلمه حجاب غالبا تداعی کننده لباس زنانه اسلامی است. بیشتر مردم با شنیدن این کلمه به یاد روسری یا شال می افتند. ولی جامعیت کلمه حجاب بیشتر بوده و به سبک اسلامی پوشش اشاره دارد. لباس زنان مسلمانان عموما پوشیده است اما تنوع سبک و رنگ آن ها متفاوت است. بعضی از متداول ترین انواع لباس اسلامی زنانه در ادامه معرفی می گردد.

۱. هدشال

هدشال - حجاب خورشید

در اکثر کشورهای اسلامی در کنار پوشش لباس اسلامی از روسری و شال برای حفظ بیشتر حجاب و برای نگه داشتن روسری و شال از هدشال استفاده می کنند. که دارای انواع مختلفی در رنگ و جنس است، این محصول می تواند کمک بسیار زیادی به ثابت ماندن روسری و شال بر روی موی سر شما کند تا از لیز خوردن آن جلوگیری شود، زیرا زمانی که شال یا روسری شما لیز می خورد، باعث می شود که موهای شما بسیار به هم ریخته شود.

۲. توربان

توربان - حجاب خورشید

توربان یا کلاه حجاب که بر روی سر قرار می گیرد، به آن سربند و حتی دستمال سر هم گفته می شود. طرح های متنوعی مثل توربان ساده، توربان اسپرت، توربان مجلسی و حتی توربان عقد و عروس را دارا می باشد. از این رو کلاه های حجاب برای اولین با توسط بانوان مسلمان در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت که هنگام پوشیدن لباس های اسلامی خود از توربان برای این حجاب کامل آن ها حفظ شود استفاده می کردند.

۳. سرپوش

زنان مسلمان برای پوشاندن سر و صورت خود از مدل های مختلف سرپوش استفاده می کنند. سرپوش نیز مانند لباس های دیگر تحت تاثیر مد تنوع بسیاری پیدا کرده است. البته در تمام طرح ها و مدل ها شرط پوشیدگی نیز حفظ شده است.  از انواع سرپوش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقنعه
 • نقاب یا پوشیه بلند
 • روسری
 • شال
 • هدشال
 • توربان

از بین انواع سرپوش، مقنعه در اماکن رسمی و اداری پوشیده می شود اما روسری و شال کاربرد روزانه دارند. بانوان مسلمان می توانند با پوشیدن هدشال و توربان های زیبا در مجالس و مهمانی های مختلف نیز بدرخشند.

۴. عبای زنانه

عبای زنانه

این لباس بیشتر در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس رایج می باشد که همچون شنل گشاد و بلند بر روی سایر لباس ها پوشیده می شود. عبا معمولاً از الیاف مصنوعی مشکی دوخته می شود و گاهی با گلدوزی های رنگی یا پولک دوزی تزئین می گردد.

۵. چادر

زنان مسلمان از چادر برای پوشاندن تمام بدن استفاده می کنند. انواع چادر در کشورهای اسلامی مختلف پوشیده می شوند. چادرهای عربی غالبا گشاد بوده و جلو بسته هستند، در حالی که چادر ایرانی به صورت نیم دایره و جلوباز دوخته می شود. از نظر جنس نیز چادر را می توان با پارچه های نخی طرح دار و یا پارچه های ضخیم مشکی دوخت.

انواع چادر:

 • چادر ساده ایرانی
 • چادر ملی
 • چادر دانشجویی
 • چادر کمری یا قجری
 • چادر شال دار
 • چادر اماراتی
 • چادر صدفی
 • چادر لبنانی
 • چادر حجازی
 • چادر عبایی یا جده

۶. جلابیب

واژه جلابیب بر طبق آیات قرآن به لباسی گفته می شود که رنان مسلمان هنگام حضور در انظار عمومی می پوشند. امروزه نیز این واژه به کت بلندی اطلاق می شود که سر تا پای بدن زنان را می پوشاند.

۷. مانتو اسلامی

مانتو اسلامی | حجاب خورشید

ست کردن مانتو با مقنعه یکی از دغدغه های خانم ها بشمار می آید که می خواهند شیک پوش بنظر بیایند. از این رو مانتو یکی از لباس های زنانه رایج در بین ایرانیان است که طرح ها و مدل های متنوعی دارد و با توجه به مد روز، مانتوهای شیک و زیبایی روانه بازار می شود.

مانتو به طور کلی مشابه کت بلند دوخته می شود و انواع مختلفی مانند مانتو کتی، مانتو بلند، مانتو جلو بسته، مانتو جلوباز، مانتو مجلسی، مانتو اورسایز و مانتو اسپورت را می توان برای آن مثال زد.

۸. کفتان

کفتان لباس اسلامی بلند و راحتی است که آستین های گشاد و اصطلاحا خفاشی دارد. این لباس قدمت تاریخی زیادی داشته و هزاران سال از پوشیدن آن در دوران سلاطین و امپراتوری های عثمانی می گذرد ولی هم چنان در کشورهای خاورمیانه، آفریقا و مراکش رایج است. کفتان هر دو شرط راحتی و حیا را برای زن مسلمان فراهم می کند.

امروزه کفتان در طرح ها و مدل های متفاوتی دوخته می شود تا تمام سلایق را در برگیرد. معمولا کفتان لباسی یک تکه است اما گاهی به صورت دو لایه نیز پوشیده می شود.

برخی از سبک ‌های محبوب کفتان عبارتند از تاکچیتا، کفتان اسلامی، جلابیا، فراشا و محبوب ترین آن ها یعنی کفتان مراکشی.

۹. برقع

برقع افغانستانی | حجاب خورشید

این نوع حجاب، تمام بدن زن و حتی چشم ها را می پوشاند و از پارچه مشبک جلوی چشمان استفاده می شود. برقع پوشش رایج زنان در کشور افغانستان است. گاهی آن را با نقاب اشتباه می گیرند، در حالی که نقاب فقط سر و صورت و گردن را می پوشاند و جلوی چشمان نیز باز می باشد.

۷ نوع لباس اسلامی مردانه

اکثر مردم حجاب کامل را با تصویر یک زن مسلمان و لباس او می شناسند. کمتر کسی می داند که مردان مسلمان نیز باید از قواعد مشخصی برای پوشش خود پیروی کنند. مردان مسلمان اغلب لباس ‌های سنتی مرسوم در کشور خود را می‌ پوشند، اما همیشه الزامات حیا را در پوشش اسلامی رعایت می کنند.

نکته قابل توجه در دین اسلام این است که همه انسان ها به رعایت حیا و عفاف توصیه شده اند.

۱. توبه

توبه لباس بلندی است که مردان مسلمان می پوشند. بالاتنه معمولاً مانند پیراهن دوخته می شود، اما بلندای آن تا قوزک پا بوده و گشاد است. این لباس مردانه معمولا به رنگ سفید می باشد، اما رنگ های دیگر آن به خصوص در زمستان پوشیده می شود.

توبه در کشورهای اسلامی مختلف، اسامی گوناگونی دارد، مثلا در کشور کویت با نام دیشداشا و در امارات با کاندورا شناخته می شود.

۲. غترا (کفیه) و عقال

غترا (کفیه) و عقال

غترا روسری مربع یا مستطیل شکلی است که مردان به همراه یک بند (معمولاً سیاه) بر روی سر خود می‌ پوشند. غترا در برخی از کشورها با نام کفیه، کوفیه یا شماغ نیز شناخته می شود و معمولا به رنگ های سفید، شطرنجی قرمز و سفید یا سیاه و سفید موجود است.

به بندی که برای ثابت نگه داشتن غترا روی سر استفاده می شود، اگال می گویند که بستن آن اختیاری است.

۳. عبا

عبا پوششی گشاد و جلوباز است که بر روی توبه پوشیده می شود. پوشیدن عبا به ویژه در میان رهبران دولتی یا مذهبی در سطوح بالا و در مناسبت های خاص مانند عروسی رایج است.

۴. سروال

این شلوار نخی سفید در زیر توبه یا سایر لباس های مجلسی مردانه به همراه یک زیر پیراهنی نخی سفید پوشیده می شود. همچنین ممکن است به عنوان لباس خواب استفاده شود. سروال دارای کمر کشی، بند کشی یا هر دو است. این لباس به نام میکاسر نیز شناخته می شود.

۵. ایزار

به نوار پهنی از پارچه نخی طرح ‌دار که به دور کمر پیچیده می شود، ایزار گفته می شود. این لباس اسلامی مردانه در یمن، امارات متحده عربی، عمان، بخش هایی از شبه قاره هند و جنوب آسیا رایج است.

۶. شلوار کامیز

تونیک های بلند

در شبه قاره هند، هم مردان و هم زنان این تونیک های بلند را روی شلوارهای گشاد به همراه کت می پوشند. واژه کامیز به قسمت تونیک لباس اشاره دارد.

۷. عمامه یا دستار

عمامه که با نام ‌های مختلف در سراسر جهان شناخته می‌ شود، یک تکه پارچه مستطیل شکل بلند است که دور سر یا روی کلاه پیچیده می شود. پوشیدن عمامه در میان مردان شمال آفریقا، ایران، افغانستان و سایر کشورهای خاورمیانه رواج دارد.

حرف آخر

تنوع موجود در انواع لباس اسلامی باعث شده است یک فرد مسلمان، فارغ از جنسیت یا محل زندگی، بتواند لباس مورد علاقه و مناسب خود را انتخاب کرده و از پوشیدن آن احساس راحتی و آرامش داشته باشد. علاوه بر طرح و مدل متفاوت، جنس و رنگبندی لباس های اسلامی نیز بسیار متنوع شده است که می توانید به وب سایت حجاب خورشید مراجعه کنید. از این رو زنان مسلمان نیز می توانند لباس های اسلامی زیبایی با ترکیب روسری، شال، مانتو و سایر ملزومات حجاب بپوشند و در جامعه حضور داشته باشند.

سوالات متداول

انواع چادر کدامند؟

چادر ساده ایرانی – چادر ملی – چادر کمری یا قجری – چادر اماراتی – چادر لبنانی و…

انواع لباس های اسلامی زنانه کدامند؟

سرپوش – عبای زنانه – چادر – مانتو اسلامی – برقع و…

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.