حجاب خورشید

۹ تا از مهم ترین فواید حجاب (فواید علمی و دینی حجاب)

فواید حجاب

بدون شک همه افراد به فواید حجاب اذعان دارند. حجاب یک کلمه عربی است که معنای آن در زبان فارسی عبارت است از پوشش! در قرآن بیان شده که زنان مسلمان باید موها و گردشان را بپوشانند. در قرآن به زیبایی و صراحت فوایدی برای حجاب بیان شده به عنوان نمونه در آیه ۵۳ سوره احزاب آمده است:

“ هر گاه از زنان رسول متاعی می طلبید از پس پرده طلبید، که حجاب برای آن که دل های شما و آن ها پاک و پاکیزه بماند، بهتر است . “

برخی از افراد می پرسند که در کجای قرآن آمده که چگونه باید حجاب را پوشید و یا از آن استفاده کنید؟ خداوند به صراحت در آیه ۵۰ سوره احزاب بیان کرده “  ای پیامبر! به همسرانت و دخترانت و همسران کسانی که مؤمن هستند بگو: چادرهایشان را بر خود فرو پوشند [تا بدن و آرایش و زیورهایشان در برابر دید نامحرمان قرار نگیرد.] این [پوشش] به این که [به عفت و پاک دامنی] شناخته شوند نزدیک تر است، و در نتیجه [از سوی اهل فسق و فجور] مورد آزار قرار نخواهند گرفت.”

همان طور که مشاهده می کنید، این موضوع به صراحت در قرآن بیان شده، اما حجاب برای بانوان چه فوایدی دارد؟ در این مطلب قصد داریم به صورت کاملاً اختصاصی به بیان این موضوع بپردازیم که حجاب چه فوایدی دارد، فواید حجاب چیست و چرا بهتر است که بانوان حتماً به مسئله پوشش خود بیشتر توجه داشته باشند، خواهیم پرداخت.

همچنین لازم به ذکر است که وقتی صحبت از حجاب می شود تنها منظور چادر نیست و انواع دیگری از حجاب مثل مقنعه و روسری را هم شامل می باشد.

فواید حجاب

فواید حجاب چیست؟

محافظت از آزار و اذیت افراد دیگر با داشتن حجاب

اولین و شاید مهم ترین موضوعی که در مسئله حجاب مطرح می شود، محافظت از آزار و اذیت زنان از جوانب مختلف به خصوص مردان است. متأسفانه در جامعه مردان بدچشمی وجود دارند که شاید حتی به این موضوع عادت داشته باشند که با نگاه کردن به قسمت های برجسته و بخش های خاص زنان، خود را سرگرم کرده و نیازهای روانی مریض گونه خود را ارضا کنند! متأسفانه چنین رفتارهایی که نمی شود وجود آن ها را در جامعه انکار کرد، می تواند موجب اذیت و آزار زنانی شود که مورد چنین تعرض هایی قرار می گیرند.

رعایت حجاب بر اساس اصول و قواعدی که در قرآن کریم برای آن ذکر شده، می تواند زنان را از هرگونه آزاری که می تواند در این راستا وجود داشته باشد، محافظت کند چرا که با رعایت کردن حجاب، بانوان می توانند بدن خود را بپوشانند. البته باید این حقیقت تلخ را پذیرا بود که حتی با وجود داشتن حجاب کامل، برخی افراد مریض، همچنان به آزار و اذیت خود ادامه می دهند و تنها حجاب می تواند درصد این مزاحمت ها را کاهش دهد.

به امید دنیایی بدون مزاحمت برای تمام بانوان دنیا.

تقویت پاکی و عفت در زنان

بانوی مسلمانی که برای حجاب خود اهمیت زیادی قائل باشد، بدون شک به پاکی و عفت خود اولویت می دهد. حجاب نشان دهنده این است که یک زن سعی دارد در برابر بدی ها، وسوسه ها و انگیزه های شیطانی مقابله کند و همین امر می تواند موجب تقویت پاکی و عفاف در زن شود.

البته در این رابطه نباید، شخصیت خوب را فراموش کرد که می تواند اصالت و حقانیت را به اثبات برساند.

حجاب به عنوان یک نمادی از تعهد شناخته می شود!

هنگامی که صحبت از حجاب به میان می آید به نوعی در مورد تعهد زن به مرد هم صحبت می کنیم! هیچ فردی هنگامی که یک زن حجاب خود را رعایت کرده، حق این را ندارد که به دنبال لذت جویی از وجود آن باشد چرا که می داند این فرد به خود و یا عهد به همسرش پایبند است و نشانه آن همین حجاب است. البته در مقام بالاتر، حجاب به عنوان نمادی برای تعهد به خدا و مذهب هم شناخته می شود.

حجاب ناخودآگاه باعث می شود که افراد به جای تمرکز بر روی ظاهر بر روی شخصیت زن، تمرکز کنند!

هیچ کس دوست ندارد که تنها به خاطرش ظاهرش به او علاقه مند باشند چرا که همه ما می دانیم، زیبایی جوانی و ظاهری تمام شدنی است و یک روزی آن را از دست می دهیم، پس چه بهتر که از ابتدا کاری کنیم که بجای توجه به ظاهرمان به شخصیت ما توجه کنند. زنان محجبه می توانند از این خاصیت برخوردار شوند که افراد به ظاهرشان نه ویژگی جسمانی شان توجه کنند.

اگر افراد مختلف به خاطر زیبایی درونمان به ما علاقه مند باشند، بسیار خوشحال تر و شادتر خواهیم بود. همچنین یکی از مواردی که می تواند به شما علاوه بر ارائه یک حجاب کامل، زیبایی هم ارائه دهد، حجاب و مقنعه لبنانی می باشد.

کم شدن تأثیرات منفی رقابت ها و چشم هم چشمی ها

فواید و مزایا حجاب

اکثر زنان علاقه مندند که در رقابت های زیبایی با یکدیگر شرکت کنند و به اصطلاح چشم و هم چشمی کنند. اگر بانوی مسلمانی از حجاب برای ظاهر خود استفاده کند، می تواند از تأثیرات منفی این رقابت ها و چشم هم چشمی ها جلوگیری کند چرا که دیگر نیاز ندارند لباس های گران قیمت خود را به رخ بکشد. همچنین تمام زنانی که حجاب خود را رعایت می کنند به یک شکل واحد در می آیند و همین موضوع باعث می شود که بر اساس قیمت لباس هایشان از سوی دیگر افراد مورد قضاوت قرار نگیرند.

عزت نفس در زنان با حجاب بیشتر است

یکی از مهم ترین فواید حجاب، پیدا کردن عزت نفس است. عزت نفس به چه معناست؟ به زبان ساده عزت نفس بیان می کند که فرد چقدر به خود علاقه مند است و چه میزان برای خود ارزش قائل است! حجاب در کنار این موضوع که باعث تقویت عفاف و پاک دامنی فرد می شود، می تواند برای بانوان مختلف باعث افزایش عزت نفس آن ها نیز شود.

رعایت حجاب برای یک فرد به آن معناست که بدون نیاز به نشان دادن ظاهر خود به بقیه به شخصیت و ظاهر خود احترام می گذارد.

ایجاد حس آرامش و آسایش در بانوان محجبه

یکی از مهم ترین دلایلی که در دین برای زنان این موضوع مطرح شده که حجاب داشته باشید، همین امر آسایش و آرامش است. افرادی که حجاب دارند به خاطر این که خطر مورد آزار و اذیت قرار گرفتن توسط دیگران در آن ها کاهش پیدا می کند و افراد به واسطه دلایل و علت های دیگری همچون هوش و ذکاوت، شخصیت و … به آن ها علاقه مند می شوند، حس آرامش بیشتری دارند.

روح و روان زنی که به خاطر نداشتن حجاب مورد آسیب قرار گرفته، مشکلات زیادی را برای فرد به همراه می آورد، اما بانویی که به خاطر داشتن حجاب از این اذیت و آزارها در امان بوده، حس و حال بهتری دارد.

احتمال خطا و گناه کم می شود

همانطور که در قرآن کریم ذکر شده تمام زنان مسلمان ملزم به پوشاندن سر و بدنشان هستند. افرادی که حجاب خود را بنا به هر دلیلی رعایت نمی کنند، احتمال اینکه به گناه وادار شوند، بسیار بیشتر از زنان محجبه است چرا که هر چه انسان کمتر گناه کند به خدا نزدیک تر می شود و راه کمال را راحت تر طی می کند. اگر شما در بیرون از خانه کار می کنید، می توانید از مقنعه اداری بهره ببرید.

عدم تداخل و ورود لذت های جنسی به محیط کارعدم تداخل و ورود لذت های جنسی به محیط کار

اسلام مخالف کار کردن زن نیست، اما توصیه کرده که حجاب را در محیط کار رعایت کند. دلیل این موضوع و امر هم این است که محیط کاری فرد یا افراد خالی از لذت های ناپاک و ناهنجار جنسی بماند و افراد بتوانند بر اساس توان معنوی و تلاش خود وظایف را در جایگاه شغلی که بر عهده می گیرند به انجام رسانند.

محیط های کاری آزادی ک افراد نتوانند آن را کنترل کنند و زنان در آن حجاب را رعایت نمی کنند به مشکلات متعددی برخورد می کنند که از جمله آن ها شاید همین موضوع کاهش تمرکز فرد یا افراد از وظایف تعیین شده آن ها باشد.

مبارزه با تهاجمات غرب

از جمله دیگر فواید حجاب که می توانیم آن را در اینجا مطرح کنیم، مسئله و وظیفه ما در برابر تهاجماتی است که از سمت قبل شکل می گیرد. ما موظف هستیم که با حفظ حجاب به عنوان یک بانوی مسلمان به شرطی که فواید حجاب و علت آن  را درک کرده باشیم با حمله هایی که از سوی رسانه های غربی شکل می گیرد، مقابله کرده و در حفظ جامعه خود بکوشیم، اما آیا این همه آن چیزی است که با رعایت حجاب می توانیم در مقابل این حملات انجام دهیم؟

حقیقت این است که با رعایت حجاب و درک این مسئله که چقدر حجاب می تواند در ترویج امنیت اجتماعی مهم باشد، می توانیم از مزایای دیگری هم بهره مند شویم که عبارت اند از:

  • تشویق جوانان و دیگر بانوان ایرانی با تبلیغ صحیح و اصولی فرهنگ ناب اسلامی
  • تقویت روحیه و حفظ آرامش درونی جوانان و تشویق غیر مستقیم آن ها به فعالیت های اسلامی و مذهبی
  • ایجاد امنیت اجتماعی فراگیر و افزایش آن در سطح جامعه

مضرات نداشتن حجاب چیست؟

بدون شک تا به این لحظه با فواید حجاب آشنا شدید، اما آیا می دانستید که نداشتن حجاب می تواند چه ضربه های سنگینی به جامعه بزند؟ آیا می دانستید که نداشتن حجاب می تواند چه مشکلاتی را در این راستا به وجود آورد؟ حقیقت این است که نداشتن حجاب معضلات بسیار زیاد و چالش بر انگیزی را برای یک جامعه می تواند بوجود بیاورد که از جمله آن ها عبارت است از:

  • سقوط شخصیت زن و دوری از فطرت آن (به طور خلاصه هر وقت از دستوری که در دین داده، سرپیچی کنیم در واقع با فطرت و هویت درونی خود مقابله می کنیم و همین موجب سقوط و ویرانی ماست!)
  • تزلزل خانواده ها (عدم رعایت شئونات و حجاب می تواند به بنیان خانواده از ریشه ضربه بزند.)

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم با بیان خلاصه و برخی از فواید حجاب و صحبت در مورد دو ضرر آشکار و بزرگ نداشتن حجاب به شما کمک کنیم که بیشتر با این موضوع آشنا شوید. شما می توانید با خواندن این مطلب و ارائه مطالب آن به دیگر دوستانتان به آن ها در مسیر روشنگری و کمال کمک کنید. حجاب خورشید یک فروشگاه اینترنتی می باشد که در زمینه ملزومات حجاب فعالیت می کند و به صورت اینترنتی می توانید لوازم مورد نیاز خود را به راحتی تهیه کنید.

و اما نظر شما در مورد فواید حجاب چیست؟ تجربیات و سؤالات خود را در این زمینه با ما و دیگر خوانندگان در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

[faq-schema id=”۶۵۵۸″]

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.