حجاب خورشید

۱۳ سوال در مورد حجاب با جواب (سوالات چالشی و شرعی )

سوال درمورد حجاب

افزایش آگاهی جامعه در برابر سوال در مورد حجاب و مسائل شرعی بسیار مهم است و این موضوع تنها به زنان محدود نمی شود بلکه در مردان نیز باید رعایت گردد. تمامی خانم ها سوالات مرتبط با حجاب بسیاری ممکن است در قالب استفاده از نوع مقنعه داشته باشند که جواب مناسبی برای آن نیافته اند. از این رو ما تصمیم گرفته ایم که در این مقاله از حجاب خورشید به بررسی سوالات حجاب رایج بپردازیم. از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

آنچه در این مطلب می خوانید : نمایش

۱۳ سوال در مورد حجاب با جواب (سوالات رایج و شرعی)

12 سوال درمورد حجاب

۱. فلسفه حجاب بانوان چیست؟

استفاده از انواع مقنعه در رعایت حجاب به منظور حفظ شخصیت زن در جامعه و ممانعت از انحراف جوانان و توسعه فساد در جامعه اسلامی ضروری است. همان طور که اصل پوشیدن لباس برای زنان و مردان ارتباطی با آزادی آن ها ندارد، حجاب نیز به همین صورت می باشد.

۲. آیا موهای مصنوعی که توسط بعضی از زنان مورد استفاده قرار می گیرد حجاب موهای طبیعی است؟

یکی دیگر از چند سوال در مورد حجاب و عفاف نوع پوشش زنان و حجاب کامل موهای آن ها است. برای زنان حجاب شرعی شامل پوشش تمامی قسمت های بدن به غیر از دست و صورت تا مچ ها است.

۳. آبا پوششی مانند موی مصنوعی برای حجاب کافیست؟

سوال در مورد بی حجابی می تواند در ادیان مختلف متفاوت می باشد. اما برای پاسخ به این سوال باید در نظر داشته باشیم که پوشش هایی مثل موی مصنوعی زینت ظاهری افراد را تشکیل می دهند و برای حجاب کافی نیست.

۴. آیا حجاب از ضروریات دین محسوب می شود؟ منکر نمودن آن چه حکمی دارد؟

آیا حجاب از ضروریات دین محسوب می شود؟

بله حجاب برگرفته از قرآن کریم و از ضروریات دین است. تمامی مذاهب اسلامی به رعایت حجاب از طریق مقنعه نقاب دار معتقد هستند و آن را قبول دارند. اما منظور از ضروریات دین چیست؟ بدین صورت می باشد که هر کسی با مسلمین مقداری در ارتباط باشد متوجه خواهد شد که آن ها به حجاب پایبند هستند.

۵. منظور از جلباب در قرآن نیست؟

چند سوال در مورد حجاب و عفاف وجود دارد و این که منظور از آن جلباب در قرآن است. آیا جلباب به چادر اشاره دارد یا لباس بلندی که بدن را به طور کامل بپوشاند. در زبان عربی همانند زبان ما تقسیم بندی میان چادر یا روسری بلند وجود ندارد و به طور کلی جلباب پارچه ای است که سرتا پای زن را به خوبی می پوشاند. این پوشش می تواند یک لباس محلی یا یک روسری بلند باشد. البته با توجه به این که روسری بلند نمی تواند تمام بدن را پوشش دهد منظور همان چادر است. اما در فرهنگ لغت فارسی تقسیم بندی های مختلفی برای جلباب ذکر شده است.

۶. آیا در مورد پوشش لباس خاصی شرط است؟

آیا در مورد پوشش لباس خاصی شرط است؟

در خصوص پوشش لباس خاصی شرط نیست. اما این موضوع بدان معنا نیست که پوشیدن لباس های زینتی، چسبان و تنگ موردی ندارد. در واقع یکی از سوالات خواستگاری در مورد حجاب نوع لباس پوشیدن دختر و پسر می باشد. از این رو برخی ها بر این باوراند که پوشیدن چادر مشکی برای زنان مکروه است، اما مکروه نیست و بانوان می توانند از رنگ های روشن برای لباس های خود البته به شرط این که موجب فساد نشود استفاده کنند. اما به طور کلی رنگ های سنگین بهتر هستند.

۷. منظور از لباس زینت که پوشیدن آن اشکال دارد چیست؟

هنگامی که از لباس های زینتی صحبت می شود منظور لباس هایی است که مردم در عرف آن ها را لباس زینت می نامند. به عبارتی لباس های زینتی همان چیزی است که بانوان برای زیبایی آن را می پوشند و مشابه آرایشی است که در صورت خود انجام می دهند.

زنان و مردان باید از پوشیدن لباس های مبتذل، تنگ و مهیج و یا مدل هایی که ترویج کننده فرهنگ غرب هستند بپرهیزند و موازین عفت اسلامی را رعایت کنند.

سوالات چالشی در مورد حجاب

۱. آیا خندیدن و شوخی کردن زنان و مردان نامحرم در مهمانی ها و محل کار از نظر شرعی اشکال دارد؟

خندیدن و شوخی کردن زنان و مردان نامحرم

یک سوال در مورد حجاب با جواب که می تواند مهم باشد و شرع در خصوص شوخی زن و مرد نامحرم با یکدیگر است. اگر این خندیدن و گفت و گو زمینه فساد را فراهم کند جایز نیست. به عبارتی اگر رویه ایجاد نماید حرام است و در روایات مختلفی به ترک این روابط و گفتگوها تاکید شده است، مگر این که صحبت تنها در زمینه امور کاری باشد.

۲. پوشیدن لباس آستین کوتاه برای مردان چه حکمی دارد و حدود آن چقدر است؟

پوشیدن لباس آستین کوتاه برای مردان

اگر مردی بخواهد با پوشیدن این لباس خود نمایی کرده و توجه نامحرم را به خود جلب نماید دارای فساد بوده و جایز نمی باشد، اما در صورتی که با هدف ایجاد فساد نداشته باشد حرام نمی باشد. میزان حدود متعارف آستین کوتاه به عرف مرتبط است اما در هر صورت نیاز است که موارد اخلاقی رعایت شود.

پوشیدن لباس آستین کوتاه برای مردان اگر در حد متعارف باشد و فرد از پوشیدن آن قصد ایجاد فساد نداشته باشد موردی ندارد.

۳. آیا حجاب مانعی برای ابراز زیبایی است؟

آیا حجاب مانعی برای ابراز زیبایی است؟

یک سوال درمورد حجاب این است که حجاب مانع از ابراز زیبایی می شود باید گفت چنین باوری اشتباه است، با چگونگی رعایت آرایش اسلامی زیبایی خود در مراسمات خانوادگی نشان دهید.

شما یک مروارید را درون یک صدف تصور کنید آیا از زیبایی آن کاسته شده است. 

۴. آیا حکم حجاب تنها زحمتی برای بانوان و به نفع آقایان است؟

شاید حجاب به ظاهر نوعی زحمت برای زنان باشد مخصوصا در فصول گرم سال که پوشش کامل شامل مقنعه لبنانی، مانتو، ساق دست، چادر و جوراب و شلوار می شود. اما خانم های محجبه حاضراند این زحمت را با دل و جان تحمل کنند تا از مزایای این پوشش و حجاب خودشان و آقایان بهره مند شوند.

۵. آیا آرامش روانی در جوامع پوشیده بیشتر می باشد یا جوامع بدون پوشش مناسب؟

آیا آرامش روانی در جوامع پوشیده بیشتر می باشد

پاسخ این سؤال کاملا واضح است که در جوامعی که حجاب و پوشش توسط زنان و مردان رعایت می شود آرامش روانی خاصی بر جامعه حاکم است.

۶. آیا احترام بانوان پوشیده در جامعه و ذهن مردها بیشتر است یا بانوان بدون پوشش ؟

کاملا طبیعی است که بانوان پوشیده از احترام خاصی در جامعه برخوردار هستند. معمولا آقایان ترجیح می دهند که همسر آینده آن ها حجاب و پوشش کافی داشته باشد و چنین دخترانی را گزینه مناسبی برای ازدواج و تشکیل خانواده می دانند و ارزش زیادی را برای آن ها قائل هستند.

سخن پایانی

سوال درباره حجاب در جامعه وجود دارد و یافتن پاسخ صحیح این سوالات مخصوصا برای نوجوانان بسیار حائز اهمیت است و باعث می شود که بتوانند در مورد پوشش خود بهتر تصمیم گیری نمایند و از قوانین اسلامی پیروی کنند. ما در اینجا تنها به تعداد محدودی از سوالات چالشی در مورد حجاب پاسخ دادیم تا بتوانیم بخشی از سوالات در مورد حجاب و ابهامات ذهنی شما را برطرف کنیم. از این که تا پایان همراه حجاب خورشید بوده اید از شما متشکریم.

سوالات متداول

سوالات چالشی در مورد حجاب کدامند؟

پوشیدن لباس آستین کوتاه برای مردان چه حکمی دارد و حدود آن چقدر است؟ – آیا حجاب مانعی برای ابراز زیبایی است؟ – آیا حکم حجاب تنها زحمتی برای بانوان و به نفع آقایان است؟ و…

آیا در مورد پوشش لباس خاصی شرط است؟

در خصوص پوشش لباس خاصی شرط نیست. اما این موضوع بدان معنا نیست که پوشیدن لباس های زینتی، چسبان و تنگ موردی ندارد. اطلاعات بیشتر در مقاله بیان شده است.

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.