انواع مقنعه + (معرفی و راهنمای خرید انواع مقنعه)

انواع مقنعه

انواع مقنعه را می توان به سه دسته از نظر جنس، اندازه و نوع دسته بندی کرد. خرید مقنعه یکی از چالش برانگیزترین خریدها از نظر خانم های اداری و دانش‌آموزان و دانشجویان است که باید از بهترین پارچه دوخته شود و نوع دوخت آن تمیز و مرتب باشد. مقنعه همیشه به عنوان بهترین گزینه رسمی برای پوشاندن سر بوده و هنوز هم هست که ظاهری یکنواخت به لباس می دهد و به راحتی روی سر قرار می گیرد. دلیل استفاده از مقنعه برای پوشش رسمی و اداری این است که دیگر خانم ها لازم نیست مداوم برای نگهداشتن پوشش به آن دست بزنند و یا مرتبش کنند.

حال اگر به دنبال یک پوشش مناسب در محیط رسمی و یا حتی غیر رسمی هستید هرگز از راحتی مقنعه غافل نشوید. برای این که هنگام خرید این مدل حجاب انتخاب راحت تری را تجربه کنید، لازم است برخی نکات را در ذهن خود بسپارید. قبلا یک مدل مقنعه ساده در بازار موجود بود که برای مدرسه یا دانشگاه خریداری می کردیم. اما حالا انواع مقنعه با طرح های جدید و زیبا مشاهده می کنیم که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده اند؛ مانند مقنعه مناسب محل کار، مقنعه ست لباس فرم و مقنعه مجلسی.

آنچه در این مطلب می خوانید : پنهان

انواع مدل مقنعه

Array

اگر سری به ادامه ها بزنید متوجه می شوید که مدل مقنعه کارمندان اغلب مدل مقنعه بروجرد است، این مورد را می توانید در معلم های خانم نیز مشاهده کنید. پس شایع ترین مدل مقنعه ای که در ایران وجود دارد، مدل مقنعه بروجرد است. در ادامه با جدیدترین و پرطرفدارترین مدل ها آشنا می شوید:

مقنعه اداری؛ دارای تنوع طرح

Array

Array

مقنعه اداری یکی از پرطرفدارترین انواع مدل مقنعه هاست که با طرح های زیادی دوخته می شود. شما می توانید این مدل را با توجه به نوع صورتتان انتخاب کنید. مدل و جنس مدل اداری به گونه ای است که برای استفاده روزانه و شستشو مداوم بسیار مناسب است و در رنگ های مختلف قابل خریداری است.

مقنعه آستین دار

Array

همانطور که در عکس مشاهده می کنید این به این نوع مقنعه پارچه ای مانند آستین دوخته شده که تا حدی می توان آن را جایگزین مانتو کرد. این مدل به تازگی وارد بازار شده و اصلی ترین تولیدی مقنعه

مقنعه ابردوزی شده

Array

مقنعه ساده کرپ

Array

مقنعه چانه دار؛ محبوب دهه شصتی ها

مقنعه چانه دار یکی از قدیمی ترین مدل انواع مقنعه هاست که در دهه شصت محبوبیت خاصی داشت. اما این روزها کمتر کسی آن را انتخاب می کند. از نام این مدل هم مشخص که چگونه طراحی شده است.

مقنعه مجلسی؛ راحت ترین نوع پوشش مخصوص مهمانی ها

Array

مدل مجلسی به عنوان پوشش راحت و کامل جایگزین خوبی برای شال یا روسری است. بخصوص خانم هایی که دوست دارند در مهمانی های حجاب کامل داشته باشند و پوشش شان صاف و مرتب به نظر برسد و لازم نباشد مدام برای مرتب کردن و حفظ پوشش دست خود را به صورتتان بکشید. متن همچنین برای خانم هایی که فعالیت اجتماعی زیادی دارند یا بچه دار هستند بسیار مناسب است چرا که بدون مرتب کردن آن ظاهری کاملاً مرتب و زیبایی دارند و در عین حال حجابشان کامل است.

مقنعه راحله

Array

مقنعه هد دار؛ طرحی خاص و جذاب

این مدل در قسمت بالای سر دارای یک برش است که مانند هد روی سر قرار میگیرد و عرض مقنعه را در بر می‌گیرد مقنعه طرح دار در طرح ها و رنگ های مختلف قابل خریداری است.

مقنعه کش دار

مطمئنا با مدل کش دار آشنایی کامل دارید. این مدل بر سر دختران ابتدایی دیده می شود که بخاطر کش دوخته شده، روی سر دختران کوچک ثابت می ماند و اصلا سر نمی خورد. برای دختران بهتر است از مقنعه کودک استفاده کنید. مقنعه کودک یکی از انواع مقنعه است که ویژه کودکان دوخته می شود.

ست مقنعه لبنانی حاشیه دار و ساق دست

Array

مقنعه کرواتی؛ شیک و بسیار شبیه شال

این مدل دارای یک پارچه نواری بلند است  که از پشت سرت بیرون می آید و در زیر چانه به حالت کراواتی بسته می شود و به همین خاطر به مدل کراواتی مشهور است مدل کراواتی مانند دیگر مدل ها در رنگ ها و طرح های گوناگون طراحی شده است و به راحتی می توانید با توجه به استایل تان بهترین رنگ را انتخاب کنید لازم نیز مدل کراواتی را گره بزنید و به حالت آویزان هم قابل تزیین است

مقنعه دراپه؛ مخصوص پرسنل

به مدل مقنعه ای گفته می شود که از یک طرف قسمت ناحیه گوش تا پایین از سه نوار رنگی جنس ساتن دوخته شده و در قسمت بالا دارای یک تل است. مقنعه دراپه معمولا برای پرسنلی استفاده میشود که خدمتکاران یک محیط مورد نظر کاملا مشخص باشد.

مقنعه دل

Array

مقنعه شال دار

مقنعه شال دار به همراه یک تل قسمت بالای سر و یک کش در قسمت پشت سر طراحی شده است تا پارچه کاملا محکم روی سر قرار گیرد. شال یک طرف مقنعه به طرف دیگر دوخته شده و دیگر شال نسبت به طرف مقابل بلندتر از یک سمت به سمت دیگر به دکمه وصل می شود.

Array

مقنعه بروجرد، بهترین انتخاب برای خرید مقنعه مشکی

مقنعه بروجرد یکی از بهترین گزینه ها برای خرید رنگ مشکی است. چراکه به خاطر نوع پنبه آن بیشتر به رنگ مشکی شباهت دارد و خیلی زود بور نمی شود.

Array

مقنعه لبنانی؛ طرح جدید ادارای

این مدل مقنعه یکی از مدل های انواع مقنعه است که نسبت به مدل اداری جدیدتر به نظر می رسد. جنس مدل لبنانی لخت و سبک است و معمولا از پارچه جنس حریر یا ساتن دوخته می شود. یک طرف این مقنعه مانند شال باز است که شما می توانید آن را در قسمت گوش طرف مقابل به کمک سنجاق ببندید.

Array

مقنعه کویتی

Array

مقنعه نرگس

Array

مقنعه پروانه ای

Array

مقنعه دوتیکه

Array

در این بخش با انواع مدلهای مقنعه آشنا شدید و حال می توانید به راحتی انتخاب و خرید کنید. قیمت مقنعه عمده برای اشخاصی که قصد خرید تعداد بالا مقنعه و جینی دارند بسیار بااهمیت است. چراکه قیمت عمده هر محصولی از سفارش تکی آن پایینتر بوده و مقرون به صرفه تر است.

در ادامه برخی دیگر از مدل های مقنعه را مشاهده می کنید.

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

Array

 

انواع مختلف جنس مقنعه

Array

مقنعه را می توانید با توجه به سلیقه و نوع کارایی تان در جنس های مختلف خریداری کنید:

مقنعه نخی، خنک ترین جنس

اگر به دنبال مقنعه خنک، سبک و راحتی هستید حتما جنس نخی انتخاب کنید. اکثر کارمندان و دانشجویان برای سر کردن مقنعه مدل نخی را خریداری می کنند تا در طول روز احساس گرما نکنند.

مقنعه پلاستیکی، صاف و بدون چروک

مقنعه های از جنس پلاستیک ظاهر شما را زیباتر و مرتب تر جلوه می دهد و روی سر کاملا صاف می ایستد. بدون این که زود چروک شود.

مقنعه کرپ؛ مناسب اساتید

مقنعه های از جنس کرپ برای اساتید و خبرنگاران و مجریان بهترین انتخاب است. اما برای دانشجویان گزینه خوبی به نظر نمی رسد. اگر دوست دارید از این مدل استفاده کنید، آن را خیلی بلند نگیرید. چراکه خیلی زود به تن می چسبد.

مقنعه مناسب کودکان

یکی از لباسهایی که نیاز است برای دختر بچه ها تهیه شود مقنعه است. اگر دختر بچه دارید حداقل یکبار برای خرید مقنعه مدرسه به بازار رفته اید. مقنعه مدرسه معمولا از طرح های ساده و پارچه های سفید رنگی دوخته می شوند. به غیر از مقنعه مدرسه مدلهای متنوع تر با رنگ های شادتر برای کودکان در بازار وجود دارد. نامگذاری مدل های مقنعه کودک در هر تولیدی متفاوت است. اما به طور کلی مقنعه های کودک از تزئینات بیشتری نسبت به مدلهای بزرگسال برخوردار است. مقنعه مدل لبنانی، مقنعه نگین دار، مقنعه دو تکه گلدار، مقنعه بافت، مقنعه کشدار و… جزء انواع مقنعه ویژه کودکان است.

نحوه نگهداری از مقنعه

برای نگهداری خوب از انواع مقنعه باید هنگام شستشو آن برخی نکات کلیدی را رعایت و از پارچه آن به خوبی محافظت کنید:

 • اگر مقنعه های شما از جنس نخی است، هنگام شستشو مقداری رنگ می دهند. بنابراین بهتر است مقنعه را با آب سرد و به صورت جداگانه بشویید تا رنگ دهی آن باعث رنگ رفتن دیگر لباس های تان نشود.
 • مقنعه های از جنس تیره بهتر است با شوینده مایع شستشو شود تا خیلی زود کیفیت و رنگ تیره خود را از دست ندهد.
 • در آخرین مرحله حتماً از مایع نرم کننده استفاده کنید تا مقنعه تان هنگام استفاده نرم و لطیف باشد.
 • بهترین انتخاب برای شستن مقنعه های رنگ روشن، پودر صابون است که هم لطافت خاصی به پارچه می دهد و هم بهتر مقنعه را تمیز می کند.
 • هنگام اتو کردن مقنعه بهتر است از پشت مقنعه استفاده کنید تا پارچه خیلی زود رنگ خود را از دست ندهد و برق نیفتد یا می توانید از پارچه دیگری روی مقنعه استفاده کنید.
 • هنگام خشک شدن مقنعه ها به خصوص مقنعه مشکی برای جلوگیری از بور شدن، آن را پشت و رو روی بند پهن کنید

مقنعه، بهترین پوشش اسلامی

Array

آیا تا به حال این نوع پوشش را امتحان کرده اید؟ مسلما این لباس را دوران مدرسه و دبیرستان هر روز پوشیده اید. مقنعه جز راحت ترین پوشش های سر است که در همان حالت اولیه ثابت می ماند. به همین دلیل، سال های بسیاری است که جز انتخاب های پررنگ استایل های اداری و رسمی شناخته می شود.

اگر احساس می کنید از پوشیدن شال یا روسری خسته شده اید و دوست ندارید مدام برای مرتب کردن آن دستتان را به سمت روسری حرکت دهید، استفاده از انواع مقنعه به خصوص مقنعه بروجرد بهترین راه حل است.

مهم ترین نکات هنگام خرید مقنعه

Array

در راهنمای خرید انواع مقنعه باید به نکات کلیدی گفته شده در زیر توجه کنید و هنگام ورود به بازار هیچ کدام از نکات را فراموش نکنید:

 • به نوع و ظرافت دوخت مقنعه توجه ویژه داشته باشید تا تمام قسمت مقنعه دوخته شده باشد و هنگام استفاده به بهترین شکل روی سر قرار گیرد.
 • جالب است بدانید مقنعه ها در رنگ و طرح های مختلف طراحی و دوخته می شوند که با توجه به سلیقه تان می توانید مقنعه دلخواه تان را خریداری و رنگ مناسب استایلتان را انتخاب کنید.
 • اگر اندامتان کوچک است حتما به سایز مقنعه توجه کنید و هرگز از مقنعه بلند استفاده نکنید.
 • مقنعه های دارای قواره 90 به خوبی سینه تان را می پوشاند. در غیر این صورت مقنعه های کوچک تر این ناحیه را پوشش نمی دهد.
 • به اندازه دور مقنعه توجه کنید. در صورت تنگ بودن اذیت می شوید و احساس راحتی هنگام سر کردن این مدل پوشش نخواهید داشت.
 • اگر شغل کارمندی یا اداری دارید بهتر است از مقنعه اداری یا کارمندی استفاده کنید.

 بهترین ایده برای تمیز نگهداشتن انواع مقنعه

Array

نگهداری مقنعه چگونه است؟ با رعایت نکات نگهداری گفته شده در زیر ماندگاری مقنعه بیشتر می شود و مدت بیشتری می توانید از آن استفاده کنید:

 • برای شستشو مقنعه های نخی برای اولین از آب سرد استفاده کنید و به صورت جداگانه بشویید تا رنگ دهی آن باعث تغییر رنگ دیگر لباس ها نشود.
 • حتما از شستشو نرم کننده برای انواع مقنعه ها استفاده کنید.
 • برای بور شدن و پیشگیری از برق افتادن مقنعه هنگام اتو کردن از یک پارچه نخی نازک روی آن استفاده کنید و از تماس مستقیم مقنعه با اتو خودداری نمایید.
 • سعی کنید انواع مقنعه های روشن را با پودر صابون بشویید؛ هم لطافت پارچه بیشتر و هم بهتر تمیز می شود
 • برای شستشو مقنعه های تیره رنگ از مواد شوینده مناسب لباس تیره استفاده کنید.

نتیجه گیری

راهنمای خرید انواع مقنعه به تمام خانم ها برای تجربه یک پوشش عالی بسیار کمک کننده است. خانم هایی که شاغل هستند و موظف اند پوشش اسلامی خود را رعایت کنند، همیشه دوست دارند بهترین مقنعه را انتخاب کنند و هنگام استفاده در ساعات طولانی حس راحتی داشته باشند.

البته در این میان نباید نسبت به نوع استایل غافل شد. رنگ و مدل مقنعه باید با دیگر لباس ها ست باشد تا افزایش اعتماد به نفس حس شود. به عنوان مثال، رنگ های مشکی و طوسی جز رنگ های زیبا و پرطرفدار است که به عنوان اصلی ترین انتخاب برای خلق استایل رسمی به اکثر خانم ها پیشنهاد می شود. این مقاله توسط حجاب خورشید تهیه شده و اگر نظری دارید در قسمت نظرات با دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.