حجاب خورشید

حجاب در خارج از کشور

حجاب در خارج از کشور

در معنای لغوی، حجاب معنای ممنوعیت، عاملی به عنوان جدا کننده میان دو چیز، پوشاندن و پوششی می باشد که امروزه در میان مردم و متون فقهی؛ معادل پوششی شرعی برای زنان می باشد.با توجه به متون مختلف؛ فلسفه حجاب در تمام ادیان و کشور ها وجود داشته، هر چند در طول تاریخ با فراز و نشیب هایی همراه بوده اما به طور کامل از بین نرفته است. در این مطلب قصد داریم ضمن آشنایی با برخی احکام حجاب؛ به محدودیت های حجاب در خارج از کشور بپردازیم.

برای مسافرت به خارج از ایران رعایت چه نکاتی در حجاب الزامی است؟

نحوه رعایت حجاب در خارج از کشور بایستی بر اساس مقصد شما تعیین گردد؛ بدین منظور برای سفر به کشور های مذهبی مانند خاورمیانه بایستی نسبت به این موضوع نکات بیش تری را در نظر داشته باشید و در انتخاب لباس خود، لازم است نکات مهمی را در نظر بگیرید. برای مثال جهت سفر به کشور های مذهبی بهتر است بدانید، پوشیدن لباس هایی مانند شلوارک، تاپ، دامن کوتاه و لباس های آستین کوتاه با ممنوعیت همراه است.

برای ورود به کلیسا ها یا دیگر اماکن مقدس در کشور های خاورمیانه؛ پوشیدن شلوارک و لباس آستین کوتاه برای آقایان ممنوعیت داشته و خانم ها بایستی شال به همراه داشته باشند. جالب است بدانید علیرغم میل زیاد اروپاییان به تنوع طلبی نیز پوشش بازدید کنندگان حائز اهمیت است؛ به گونه ای که جهت ورود به کاخ واتیکان در اروپا و دیگر اماکن خاص؛ خانم ها ملزوم به پوشاندن شانه های خود هستند.

استفاده از پوشش کامل و غیر عریان نیز در بعضی کشور های ناحیه شرقی اروپا، بسیار مهم بوده و برای احترام متقابل میان فرهنگ های مختلف؛ رعایت یک سری قوانین الزامی است.

از مهم ترین ملزومات حجاب که در خارج از کشور  برای حجاب استفاده می شود می توان به مقنعه، چادر، روسری، ساق دست و … اشاره کرد که به همین منظور می توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله بهترین سایت برای خرید ملزومات حجاب را بخوانید.

قوانین حجاب در کشور آلمان

Array

ن از کشور هایی است که محدودیت های کم تری در داشتن حجاب دارد اما اخیرا از سوی مجالس برخی ایالت ها، پوشش اسلامی برای دبیران دولتی ممنوع شده است؛ در صورتی که استفاده از نماد های دینی برای یهودی ها و مسیحی ها آزاد است. می توان گفت در این کشور حداقل چهار ایالت قانون منع حجاب برای معلم ها را اجرا می کنند.

قوانین حجاب در کشور اسپانیا

اسلام در این کشور پس از مسیحیت رتبه دوم را دارا می باشد اما در چند سال اخیر داشتن حجاب اسلامی در برخی شهر ها و یا بعضی از اماکن عمومی مانند کتاب خانه ها ممنوع شد. اولین ممنوعیت حجاب در اسپانیا در سال ۲۰۱۰ توسط شورای محلی این کشور اعلام شد. چندی پیش به دنبال درخواست های برخی ارگان ها، قانون برداشتن حجاب در اماکن عمومی مطرح شد که این موضوع در دادگاه های عالی مورد بررسی قرار گرفت و به دلیل این که نبود حجاب در کشور های غیر اسلامی  به نحوی نشانه ی منع آزادی دینی می باشد، این درخواست رد شد.

قوانین حجاب در کشور فرانسه

این کشور با تصویب قانونی در حدود بیست سال گذشته، استفاده از نماد های اسلامی را در مدارس غیر قانونی اعلام کرد که در ادامه ی این تصویب واکنش های زیادی رخ داد. استفاده از حجاب اسلامی در اماکن عمومی در ده سال گذشته ممنوع شد و در صورت مشاهده جرایم نقدی در نظر گرفته شد. گفته شده اخیرا مجلس فرانسه داشتن حجاب در مراکز اداری و شرکت ها را ممنوع کرده که البته این طرح با مخالفت از سوی مسلمانان کشور رو به رو شد.

قوانین حجاب در کشور انگلستان

تا قبل از سال ۲۰۰۷ در بریتانیا هیچ گونه ممنوعیت و محدودیتی در داشتن حجاب اسلامی مشاهده نمی شد، اما از آن سال به بعد با به راه افتادن چندین پرونده پر سر و صدا، اعلام شد که مدارس حق تعیین پوشش خاص خود را دارند. بعد از این موضوع ها از طرف حزب های مختلفی پیشنهاد ممنوعیت همه ی انواع حجاب داده شد که وزیر مدارس بریتانیا، مشخص کردن نوع پوشش را مخالف با اخلاق بریتانیایی دانست. قابل ذکر است که با تمام این اتفاق ها و وجود حق حجاب در خارج از کشور، ممانعت در داشتن حجاب و نپذیرفتن دانش آموزان محجبه هنوز هم در این کشور مشاهده می شود.

قوانین حجاب در کشور هلند

Array

هلند در سال ۲۰۰۶ طرح های متنوعی درباره ی داشتن هر گونه پوشش حتی کلاه ایمنی روی کار آورد اما با گذر زمان این طرح ها رها شد. دولت هلند اعلام کرد پوشش و حجاب صورت در مدارس و اداره های دولتی ممنوع می باشد اما در این باره قانونی وضع نشد.

جالب است که حدودا پنج درصد از جمعیت هلند را مسلمانان تشکیل می دهند. در نظرسنجی های انجام شده مشخص شد حدود ۷۵ درصد از جمعیت هلند مخالفتی با حجاب اسلامی ندارند و ۳۵ درصد از افراد شرکت کننده در نظر سنجی حتی با حضور مجری هایی که محجبه هستند در تلویزیون مخالفتی ندارند.

پوشش خانم ها در برخی کشور ها

زنان در کشور فرانسه لباس هایی ساده و به دور از زرق و برق به تن می کنند، حتی شاهد ورود لباس های مردانه به پوشش زنان در این کشور هستیم.بر خلاف اعتقاد اکثر مردم مبنی بر پوشش زنان ایتالیا با لباس هایی طرح دار و لوازم جانبی بزرگ، خانم ها در این کشور پوششی متناسب با سن خود دارند.

علیرغم پوشش زنان با لباس هایی آزاد در کشور های مختلف؛ خانم های روسی هرگز پوشش زنان خود را کنار نگذاشته اند، به گونه ای که می توانید ببینید یک خانم روسی در سرد ترین روز های سال نیز کفش پاشنه بلندی دارد.

سخن پایانی

حجاب؛ پوششی شرعی برای زنان بوده که با تاثیرات بر سلامت روح انسان، منجر به تحکیم بنیان خانواده می شود. در ایران و دیگر کشور های مسلمان؛ رعایت حجاب همراه با قوانینی می باشد. همچنین ما در این مطلب به خوبی مشاهده کردیم، علاوه بر کشور های مذهبی، رعایت پوشش بانوان و آقایان برای ورود به برخی اماکن مذهبی و مقدس با محدودیت هایی همراه بوده است. در حقیقت حجاب کامل تنها مختص بانوان نبوده و در بعضی اماکن رعایت آن برای آقایان الزامی است که به کشور مقصد و قوانین آن وابسته است.


سوالات متدوال

قوانین حجاب در کشور هلند چگونه است؟

هلند در سال ۲۰۰۶ طرح های متنوعی درباره ی داشتن هر گونه پوشش حتی کلاه ایمنی روی کار آورد اما با گذر زمان این طرح ها رها شد.

قوانین حجاب در کشور انگلستان چگونه است؟

تا قبل از سال ۲۰۰۷ در بریتانیا هیچ گونه ممنوعیت و محدودیتی در داشتن حجاب اسلامی مشاهده نمی شد، اما از آن سال به بعد با به راه افتادن چندین پرونده پر سر و صدا، اعلام شد که مدارس حق تعیین پوشش خاص خود را دارند.

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.