حجاب خورشید

مهارت های تشویق دختران به حجاب | چگونه دخترم را به حجاب ترغیب کنم؟

تشویق دختران به حجاب

یکی از بارزترین اشکال هویت یک زن مسلمان، حجاب او است. اما بسیاری از مخالفان به ویژه جهان غرب در تلاش برای از بین بردن این هویت هستند. در بسیاری از اوقات، حتی برای بزرگسالان نیز دشوار است که با این حجم از مبارزات مقابله کنند. بنابراین، اگر ما به عنوان یک بزرگسال نتوانیم با این مشکلات مقابله کنیم، چگونه می توانیم از دختران نوجوان انتظار داشته باشیم که با این دیدگاه مقابله کرده و حجاب را بپذیرند.

بسیاری از دختران نوجوان در مواقع داشتن حجاب و استفاده از انواع مدل مقنعه احساس عدم درک شدن می کنند یا ممکن است احساساتی منفی مثل: ترس یا احساس زشتی آن ها را تحت فشار قرار دهد. در نتیجه ما باید تلاش کنیم که با توجه به درک دیدگاه آن ها به تشویق دختران به حجاب بپردازیم.

برخی از مطالبی که در این مقاله به عنوان مهارت های تشویق دختران به حجاب به آن ها اشاره می کنیم، توسط خداوند به ما ارائه شده است، با این وجود، ما اغلب فراموش می کنیم که همین چیزهای کوچک هستند که می توانند تأثیر زیادی بر جوانان بگذارند. به جای تمرکز بر اجبار یا فشار آوردن برای حفظ حجاب، سعی کنید آینده فرزندتان را با این راهکارها بسازید تا حجاب به طور طبیعی در وجود آن ها ریشه دار شود.

تشویق و دعوت از کودکی

متأسفانه اکثر والدین درک نمی کنند که فرزندان کوچکشان نیز به دعوت نیاز دارند و فقط به دلیل اینکه آن ها مسلمان به دنیا آمده اند ممکن است به طور خودکار نسبت به اسلام و احکام آن علاقه نشان دهند. باید بدانید که آن ها نیز باید همان گونه که یک تازه مسلمان به اسلام دعوت می شود، به این دین دعوت شوند.

انجام این کار باید با استحکام بخشیدن به ایمان آن ها به خداوند و القای عشق عمیق به خداوند و احکام او انجام شود. اما چگونه؟ در ادامه به بیان این روش ها که در نهایت منجر به کسب مهارت های کلیدی برای چگونگی تشویق به حجاب می شود می پردازیم.

۶ مهارت کلیدی تشویق دختران به حجاب

دعا برای ترغیب دختران به رعایت حجاب

۱. دعا برای ترغیب دختران به رعایت حجاب

خداوند فرموده است که دعای پدر و مادر برای فرزندشان بی پاسخ نمی ماند. مرتب دعا کنید که خداوند به شما و فرزندان تان زندگی صالح عطا کند و شما را به رعایت احکام رفتار و پوشش اسلامی راهنمایی کند. رسیدن به خدا و دوستی با او یکی از قوی ترین راه ها برای تغییر طرز فکر دختر شما است.

سعی کنید روش های تشویق به حجاب را در سنین پایین شروع کنید، زیرا با گذشت زمان و بالاتر رفتن سن انجام این کار می تواند بسیار دشوار باشد.

۲. الگویی باشید که دوست دارید از آنها پیروی کنند.

در دنیایی که دختر شما توسط ستاره های پاپ و بازیگران به عنوان نمادهای نوجوان احاطه شده است، بسیار مهم است که او الگوهای مسلمانی داشته باشد که به آن ها نگاه کند. مادر اولین فرد تأثیرگذار در زندگی کودک است، فردی که کودک احتمالاً آگاهانه یا ناخودآگاه از او تقلید می کند. رابطه عشق (یا نفرت) شما با حجاب برای دخترتان آشکار خواهد بود، پس مراقب این موضوع باشید.

بسیار مهم است که با دختر خود گفتگوهای صادقانه داشته باشید. برای او مزایا و معایب حجاب کامل در این دوران و ادامه مسیر زندگی را مطرح کنید. توضیح دهید که خود شما چه مشکلاتی داشتید. این به دخترتان کمک می کند تا بیاموزد که ما تا چه حد حاضریم برای خداوند فداکاری کنیم. همه چیز را آسان جلوه ندهید، او را از مشکلات و چالش ها آگاه کنید و سپس توضیح دهید که چگونه بر مشکلات خود در این مسیر غلبه کرده اید. به او کمک کنید تا بفهمد که حجاب در جامعه امروزی شبیه جهاد است.

۳. تاثیرات دوستان

تاثیرات دوستان

اکثریت نوجوانان و بزرگسالان جوان عمیقاً به ظاهر خود اهمیت می دهند و به شدت تحت تأثیر نظرات دوستان شان در مورد ظاهرشان قرار می گیرند. به عنوان یک پدر و مادر، بسیار مهم است که بدانید دخترتان با چه نوع افرادی وقت خود را می گذراند.

همه ما دوست داریم مورد پسند دیگران باشیم، وجود این احساس به ویژه در میان دختران نوجوان کاملا طبیعی است. به همین دلیل مهم است که مطمئن شوید دوستان دخترتان چگونه افرادی هستند. شما می توانید او را به برنامه های مسجد ببرید. در این مکان ها او می تواند دوستانی همفکر پیدا کند.

برای ترغیب دختران به رعایت حجاب لازم است که به فرزندتان بیاموزید به باورهایش اعتماد داشته باشد.

۴. دلایل استفاده از حجاب را به بیاموزید.

چرایی حجاب را به آن ها بیاموزید

اکثر والدین می دانند که داشتن حجاب برای دخترشان مهم است، اما متأسفانه متوجه این نکته مهم نیستند که به همان اندازه که فواید حجاب اهمیت دارد، مهم است که او بداند چرا این کار را انجام می دهد. آوردن این دلیل که او باید خود را بپوشاند تا مردان را وسوسه نکند، شاید او را برای یک مدت کوتاه به حفظ حجاب وا دارد اما قطعا او را قانع نخواهد کرد.

ارائه دلیل های منطقی برای ترغیب دختران به رعایت حجاب باعث می شود که دخترشما با وجود شرایط نامطلوب احتمالی جامعه، همچنان به فلسفه حجاب پایبند بماند و به آن عشق بورزد. اگر والدین برای انتقال جنبه های معنوی حجاب به دختران خود تلاش کنند، این امر در اولویت زندگی آن ها قرار می گیرد و باقی می ماند.

و هیچ چیز در بیان این موضوع برای دختر شما کامل تر از قرآن نیست. شما می توانید برای تشویق دختران به حجاب در مورد آیات حجاب با آن ها گفتگو کنید، توضیحات و تفسیر این آیات را با هم بخوانید. کمک به او در درک این آیات کمک زیادی به افزایش اعتماد به نفس و تمایل او به داشتن حجاب می کند.

۵. حجاب محدودیت نیست

حجاب محدودیت نیست

برای تشویق دختران به حجاب باید به آن ها ثابت کنید که حجاب را نباید محدودیت دید. اغلب خانواده ها برای توضیح حجاب به دختران شان صرفا بیان می کنند که حجاب پارچه ای است که ما را می پوشاند و هیچ پیش زمینه ای برای کمک به درک دلیل پشت آن ارائه نمی دهند.

به دخترتان کمک کنید تا بفهمد در این روزها هیچ کس نمی تواند کسی را مجبور به حفظ حجاب کند. اما وقتی خداوند به ما دستور داده است که نماز، روزه، حج، زکات، حجاب به عنوان یک مسلمان واجب است ما موظف به انجام آن هستیم و فقط اراده آزاد داریم که از دستورات خدا سرپیچی کنیم.

در حقیقت می توانیم از این زاویه به موضوع نگاه کنیم که حفظ حجاب یک عبادت است.

ما فقط وقتی بیرون می رویم یا جلوی نامحرمان هستیم حجاب نداریم، باید برای دخترتان توضیح دهید که حفظ حجاب فقط به این دلیل نیست که از نگاه نامحرم مصون بمانیم (چراکه برخی از افراد واقعاً بیمار حتی با حفظ حجاب نیز نگاه خود را حفظ نمی کنند). توجه به این نکته که زنان در هنگام نماز با حجاب هستند نشان می دهد که حجاب بیش از این که صرفاً برای زندگی دنیوی باشد، جزئی از عبادت ماست.

۶. فقط دخترها نیستند

خداوند در قرآن کریم به مردان و زنان مؤمن دستور می دهد که انواع حیا را رعایت کنند. والدین باید بر اهمیت حیا برای پسران نیز تأکید کنند. به پسران خود بیاموزید که نگاه خود را حفظ کنند و در لباس پوشیدن عفت را رعایت کنند.

تشویق دختران به حجاب مستلزم این است که آن ها بدانند که این امر فقط برای دختران نیست، بلکه برای پسران نیز هست.

لازم است که با آنها هم صحبت کنید و برایشان توضیح دهید که چرا حجاب دارید. با دانستن این که قوانین مربوط به برادران آن ها نیز هست، دختران شما احساس تنهایی نمی کنند.

سخن آخر

حجاب خورشید بهترین روش برای تشویق دختران به حجاب را ایجاد شناخت می داند. لطفاً با الگوی خوب بودن و بحث در مورد فضایل حجاب، الهام بخش دخترتان باشید. به او در مورد زنان مسلمان شگفت انگیزی بگویید که با حفظ مرزهای حیا در زمینه های مختلف به موفقیت دست یافته اند. برای آن ها توضیح دهید که حجاب فقط مربوط به لباس پوشیدن نیست، بلکه حجاب یک سبک زندگی است.

توجه داشته باشید که با وجود رعایت تمام راهکارها برای چگونگی تشویق به حجاب باید اجازه دهید تا این علاقه به تدریج در او شکل گیرد. انتخاب حجاب تغییری است که تنها در صورتی می تواند ماندگار باشد که از درون و با شناخت کامل حاصل شود.

سوالات متداول

۶ مهارت کلیدی تشویق دختران به حجاب چیست؟

دعا برای ترغیب دختران به رعایت حجاب – تاثیرات دوستان – حجاب محدودیت نیست و… که به طور مفصل به روش های ترغیب دختران و نوجوانان به حجاب پرداخته ایم.

تاثیرات دوستان در چگونگی تشویق به حجاب به چه صورت است؟

اکثریت نوجوانان و بزرگسالان جوان عمیقاً به ظاهر خود اهمیت می دهند و به شدت تحت تأثیر نظرات دوستان شان در مورد ظاهرشان قرار می گیرند. به عنوان یک پدر و مادر، بسیار مهم است که بدانید دخترتان با چه نوع افرادی وقت خود را می گذراند.

استفاده از مطالب حجاب خورشید برای مقاصد غیرتجاری با ذکر حجاب خورشید و لینک به منبع بلامانع است.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.